Rezydent
milosierdziepszczyna.pl

Rezydent

ks. Jan Smolec
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Urodził się 3 stycznia 1955 r. w Rudzie Śl.-Orzegowie, prezbiter archidiecezji katowickiej, kanonik honorowy kapituły katedralnej w Katowicach i kapelan Jego Świątobliwości (prałat). Studiował teologię w Bagnie k. Wrocławia i na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Studia sfinalizował w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Katowicach. Podejmował pracę zawodową, w tym przez kilka lat był katechetą świeckim w parafii św. Wawrzyńca w Rudzie Śl.-Wirku. Święcenia kapłańskie przyjął 15 maja 1993 r. w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Posługiwał jako wikariusz w parafiach: św. Mikołaja w Bujakowie, Chrystusa Króla w Lędzinach-Hołdunowie i Nawiedzenia NMP w Mysłowicach-Brzezince. W latach 2004–2014 był notariuszem Kurii Metropolitalnej w Katowicach, a następnie od 2014 r. pełnił urząd kanclerza Kurii Metropolitalnej w Katowicach. W latach 2006–2007 oddelegowano go do pracy w sekretariacie KEP w Warszawie. W 2023 r. przeszedł na emeryturę.
Poeta. W latach 70. i 80. ubiegłego wieku publikował wiersze w Gościu Niedzielnym, Przewodniku Katolickim i Mszy Świętej. Wydał dwa tomy poezji: „Wyjście z Jerycha” (1989) i „Jednak radość” (2022), a także misterium teatralne „Abyś był światłością” (1986). W pierwszej dekadzie swojej posługi kapłańskiej łączył zaangażowanie duszpasterskie z tworzeniem kolejnych utworów scenicznych, wystawianych przez różne grupy teatralne oraz tekstów pieśni i piosenek o przesłaniu ewangelizacyjnym (m.in. piosenki roku dla Ruchu Światło-Życie).

Modlitwa za kapłanów

Jezu, Ty powołałeś kapłanów by tak jak apostołowie, służyli Tobie, głosili ewangelię, prawdę i wiarę w życie wieczne. Proszę Cię, zachowaj w Twym sercu Najświętszym sercu kapłanów mojej parafii. Umacniaj ich Swą mocą i błogosław im, spraw by dochowali Tobie wierności i owocnie pracowali dla Twej większej chwały. Udziel im siły do przemiany serc jak przemieniają chleb i wino. Uczyń ich Twoimi naśladowcami i sługami. Panie Ty ich porwałeś do służby w kapłaństwie, a oni poszli za Tobą, odpowiedzieli "Tak" na Twoje wołanie "Pójdź za mną". Zostawili wszystko i poszli za Tobą by Ci służyć i naśladować Cię, stałeś się ich jedyną miłością, proszę spraw by każdego dnia kochali Cię coraz mocniej. Oświeć ich światłem Ducha Świętego, byś był dla nich jedyną radością i by wytrwali w powołaniu. Prowadź ich przez tę piękną i trudną drogę, bądź im przewodnikiem i Królem. Maryjo, Królowo Kapłanów, strzeż ich przed każdym grzechem i złem.