Proboszcz
milosierdziepszczyna.pl

Proboszcz

ks. dr Roman Chromy
tel. 519 512 978
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Urodził się 7 lutego 1971 r. w Wodzisławiu Śl. Prezbiter archidiecezji katowickiej, doktor teologii w zakresie teologii fundamentalnej. Po zdaniu matury w 1990 r. wstąpił do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach. W latach 1992–1994 był stypendystą Instytutu Katolickiego (teologia) oraz Instytutu Kultury i Języka Francuskiego w Paryżu. Święcenia kapłańskie przyjął 10 maja 1997 r. w katowickiej katedrze Chrystusa Króla z rąk abp. Damiana Zimonia. W tym samym roku uzyskał tytuł magistra teologii z zakresu teologii fundamentalnej, zaś w 2001 r. ukończył studia podyplomowe w zakresie teologii praktycznej na Wydziale Teologii Uniwersytetu Kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Jesienią 2007 r. Śląski Kurator Oświaty nadał mu stopień nauczyciela dyplomowanego. Po święceniach kapłańskich posługiwał kolejno w następujących parafiach: św. Szczepana w Bogucicach (1997–2001), Podwyższenia Krzyża Świętego i Matki Bożej Uzdrowienia Chorych na Tysiącleciu Dolnym (2001–2006) oraz św. Marii Magdaleny w Tychach (2006–2009), pełniąc jednocześnie zadania katechety. W latach 1998–2010 w okresie wakacyjnym posługiwał w diecezji nicejskiej (Francja) w następujących parafiach: Cannes, Valbonne, Biot, Sophia-Antipolis i Nicea. Pośredniczył w kontaktach biskupów J. Bonfils’a z Nicei i J.-L. Balsa z Viviers z kolejnymi arcybiskupami katowickimi, celem oddelegowania do diecezji francuskich śląskich kapłanów jako fidei donum. W 2009 r. podjął zadania dziennikarza i dyrektora katowickiego oddziału „Gościa Niedzielnego”. W latach 2012-2023 pełnił funkcję dyrektora Wydziału Duszpasterstwa Kurii Metropolitalnej w Katowicach. W ramach prac II Synodu archidiecezji katowickiej był członkiem zespołu presynodalnego, przewodniczącym Komisji Duszpasterstwa i członkiem Komisji Głównej tego Synodu. Jako przedstawiciel strony kościelnej koordynował organizację Metropolitalnego Święta Rodziny. Współtworzył wydarzenia ewangelizacyjne w archidiecezji katowickiej: „Betlejem w Spodku” (rodzinny koncert kolęd), „Mariacka Bless Night” (uliczna ewangelizacja) i „Bądź jak Jezus” (ekumeniczny koncert rodzinny). Pełnił również funkcję asystenta Rady Ruchów Katolickich Archidiecezji Katowickiej i duszpasterza środowisk samorządu terytorialnego. Jest inicjatorem i organizatorem archidiecezjalnej pielgrzymki chorych i ich rodzin do Lourdes (2015, 2017, 2019 – specjalnym pociągiem, 2022 - samolotem, 2024 - w planie, samolotem). Pełni funkcję konsultora Komisji Duszpasterstwa KEP i współredaktora programu duszpasterskiego dla Kościoła w Polsce oraz sprawuje duchową opiekę nad katolickim stowarzyszeniem seniorów VMI (Vie Montante Internationale) w Europie Zachodniej. 8 czerwca 2022 r. otrzymał dekret abp. Wiktora Skworca na urząd proboszcza parafii Miłosierdzia Bożego w Pszczynie.

Modlitwa za kapłanów

Jezu, Ty powołałeś kapłanów by tak jak apostołowie, służyli Tobie, głosili ewangelię, prawdę i wiarę w życie wieczne. Proszę Cię, zachowaj w Twym sercu Najświętszym sercu kapłanów mojej parafii. Umacniaj ich Swą mocą i błogosław im, spraw by dochowali Tobie wierności i owocnie pracowali dla Twej większej chwały. Udziel im siły do przemiany serc jak przemieniają chleb i wino. Uczyń ich Twoimi naśladowcami i sługami. Panie Ty ich porwałeś do służby w kapłaństwie, a oni poszli za Tobą, odpowiedzieli "Tak" na Twoje wołanie "Pójdź za mną". Zostawili wszystko i poszli za Tobą by Ci służyć i naśladować Cię, stałeś się ich jedyną miłością, proszę spraw by każdego dnia kochali Cię coraz mocniej. Oświeć ich światłem Ducha Świętego, byś był dla nich jedyną radością i by wytrwali w powołaniu. Prowadź ich przez tę piękną i trudną drogę, bądź im przewodnikiem i Królem. Maryjo, Królowo Kapłanów, strzeż ich przed każdym grzechem i złem.